Władze obwodu mikołajewskiego na południu Ukrainy poinformowały w niedzielę wieczorem o wystrzeleniu przez wojska rosyjskie dwóch grup irańskich aparatów bezaałogowych typu Shahed. W kilku regionach Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy. Wybuchy słychać m.in. w Kijowie.

O dwóch wystrzelonych przez Rosjan grupach dronów powiadomił szef obwodu mikołajewskiego Witalij Kim - podała agencja Ukrinform. O zagrożeniu atakiem dronów poinformował także szef obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk. W regionie tym i sąsiednim obwodzie zaporoskim ogłoszono alarm przeciwlotniczy - relacjonuje Ukrinform.

W innym południowym regionie Ukrainy, obwodzie chersońskim, działa obrona przeciwlotnicza - podała agencja Interfax-Ukraina, powołując się na doniesienia internautów na serwisie Telegram.

Agencja UNIAN podała, że alarm przeciwlotniczy ogłoszono również w obwodach: kirowohradzkim i donieckim.

O godzinie 23:44 czasu lokalnego ogłoszono alarm powietrzny w obwodach kijowskim, czerkaskim, kirowohradzkim, połtawskim, sumskim, charkowskim, dniepropietrowskim, mikołajowskim, chersońskim, zaporoskim, donieckim i ługańskim, a także na okupowanym przez Rosjan Krymie.

O zagrożeniu poinformował szef kijowskich władz obwodowych Ołeksij Kułeba. Potwierdził, że stolicy grozi kolejny atak szahedów, ale zapewnił, że w regionie działa już obrona przeciwlotnicza i zaapelował do mieszkańców o pozostanie w schronach i bezpiecznych miejscach.

"W regionie i w stolicy jest głośno: nocne ataki dronów – napisał Kułeba - Rosjanie wystrzelili kilka serii (wyprodukowanych w Iranie) dronów Shahed. Celują w obiekty infrastruktury krytycznej. Obrona powietrzna działa".

Lokalne władze wojskowe podały, że siły obrony przeciwlotniczej Ukrainy zestrzeliły 16 celów powietrznych nad Kijowem.

W wyniku nocnego ataku powietrznego Rosjan na Kijów uszkodzone zostały obiekty infrastruktury energetycznej - poinformował w poniedziałek nad ranem mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Według niego w mieście doszło do awaryjnych przerw w dostawie prądu i niektóre obiekty ciepłownicze zostały odłączone od zasilania. Władze wojskowe obwodu kijowskiego podały, że obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 20 rosyjskich obiektów powietrznych nad Kijowem. W wyniku ataku na stolicę uszkodzony został budynek mieszkalny, a 19-letni mężczyzna został ranny.

(PAP)

awl/ tebe/