Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol ułaskawił we wtorek byłego szefa państwa Li Miung Baka oraz ponad 1000 innych osób, w tym szereg byłych polityków i urzędników skazanych za korupcję i inne nadużycia pod rządami poprzednich administracji kraju.

„Mam nadzieję, że ułaskawienia przyczynią się do zjednoczenia naszej narodowej siły” – powiedział Jun na posiedzeniu rządu.

Najbardziej znaną z osób objętych ułaskawieniem jest były prezydent Li, który odsiaduje wyrok 17 lat pozbawienia wolności za przyjmowanie łapówek i defraudację. Akt łaski oznacza unieważnienie 15 lat pozostałych do końca tego wyroku oraz około 8,2 mld wonów (6,5 mln dolarów) niezapłaconych jeszcze kar finansowych.

Na liście ułaskawionych jest również kilku bliskich współpracowników byłej prezydent Park Geun Hie, skazanych po olbrzymim skandalu korupcyjnym, który doprowadził do usunięcia jej z urzędu w 2017 roku. W grupie znalazł się też były minister finansów oraz byli szefowie państwowej agencji wywiadowczej NIS.

Łącznie prezydencka amnestia objęła 1373 osoby – podała agencja Yonhap.

Prezydent Jun skorzystał z prawa łaski po raz drugi, odkąd w maju objął urząd. W sierpniu ułaskawił prawie 1,7 tys. przestępców, w tym spadkobiercę i faktycznego szefa koncernu Samsung Li Dze Yonga, skazanego na więzienie za korupcję w związku ze skandalem dotyczącym byłej prezydent Park. (PAP)

anb/ ap/