Od stycznia 2023 roku Pentagon znacząco zwiększy zakres i skalę szkoleń dla ukraińskich żołnierzy w bazie w Niemczech; dotychczas ćwiczyło tam około 300 wojskowych w ciągu miesiąca, a niebawem będzie to 600-800 osób, czyli grupa o liczebności batalionu - poinformował w czwartek dziennik "New York Times".

W ramach rozszerzonego programu treningowego amerykańscy instruktorzy będą uczyć ukraińskich żołnierzy bardziej zaawansowanej taktyki pola walki, w tym koordynacji działań piechoty i jednostek artyleryjskich. Ćwiczenia mają odbywać się na największym amerykańskim poligonie w Europie, położonym w miejscowości Grafenwoehr w niemieckiej Bawarii.

Jak powiadomił dziennik, ukraińskie władze nie chciały dotychczas posyłać na szkolenia zbyt wielu żołnierzy, obawiając się osłabienia potencjału armii. Może to się jednak zmienić w miesiącach zimowych, wraz ze zmniejszeniem intensywności działań zbrojnych podczas wojny.

Od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej inwazji na sąsiedni kraj, Stany Zjednoczone przeszkoliły około 3,1 tys. ukraińskich żołnierzy. Kursy dotyczyły głównie obsługi konkretnych rodzajów uzbrojenia, takich jak systemy artyleryjskie lub wyrzutnie rakietowe HIMARS. Ponadto około 10 tys. wojskowych z Ukrainy wzięło już udział w szkoleniach zainicjowanych przez Wielką Brytanię - przypomniał "NYT". (PAP)

szm/ tebe/