Sąd w Moskwie skazał opozycyjnego polityka Ilję Jaszyna na 8,5 roku kolonii karnej za "świadome rozpowszechnianie fałszywych informacji"; prokurator żądał wyroku większego o rok - poinformował w piątek rosyjski opozycyjny portal Meduza.

Ponadto po odbyciu kary Jaszyn będzie miał zakaz korzystania z internetu przez cztery lata.

Sprawę karną wszczęto przeciwko Jaszynowi z powodu transmitowanej na żywo wypowiedzi w internecie na temat zabijania przez rosyjskich żołnierzy cywilów w podkijowskiej Buczy. Według prokuratury polityk rozpowszechniał "świadomie fałszywe informacje" z "motywów nienawiści politycznej", mimo że wiedział, iż Rosja podejmuje działania "w celu utrzymania pokoju i bezpieczeństwa".

Jaszyn nie przyznał się do winy. Powiedział, że w swojej wypowiedzi przytoczył zarówno stanowisko Ukrainy w sprawie zabójstw w Buczy, jak też zdanie rosyjskiego ministerstwa obrony oraz raporty niezależnych dziennikarzy.

Ilja Jaszyn został zatrzymany pod koniec czerwca. Początkowo otrzymał wyrok 15 dni aresztu za "niepodporządkowanie się policji". Areszt następnie przedłużono, a w lipcu wszczęto sprawę karną, w której obecnie został skazany. Był burmistrzem moskiewskiej dzielnicy Krasnosielskiej oraz bliskim współpracownikiem zamordowanego w 2015 roku byłego wicepremiera Rosji Borysa Niemcowa. (PAP)

sm/ tebe/

arch.