Ponad 75 proc. gospodarstw domowych w Bułgarii ma trudności z opłaceniem rachunków, a tylko w 28 proc. gospodarstw odnotowano wzrost dochodów - wynika z danych opublikowanych w czwartek przez bułgarski Krajowy Instytut Statystyczny. Dotyczą one pierwszych trzech kwartałów 2022 roku.

W Bułgarii w związku z rosnącą inflacją trwa najpoważniejszy kryzys od 2008 r. Do września wyniosła ona 15 proc. w skali roku. Wedle danych statystycznych w tym okresie dochody 67,3 proc. bułgarskich gospodarstw pozostały bez zmian.

Wzrost dochodów odnotowano w 27,9 proc. gospodarstw. Przyczyniły się do tego dwukrotne podwyżki emerytur w styczniu i lipcu, a także podwyżki świadczeń socjalnych. Obniżenie dochodów dotknęło 4,6 proc. gospodarstw domowych w Bułgarii.

Opłacenie rachunków staje sią jednak coraz trudniejsze i obejmuje coraz większą grupę ludności. Według 75 proc. badanych jest to trudne, a według 10,8 proc. - bardzo trudne. Grupa, dla której pokrycie codziennych wydatków nie stanowi problemu, obejmuje 18,1 proc. Żadnych kłopotów z opłaceniem rachunków nie doświadcza zaledwie 4,3 proc. badanych.

Zadowolenie z życia jest najniższe w grupie osób o niewystarczających dochodach, gdzie w skali od 1 do 10 zadowolenie z życia zostało średnio ocenione na 4,7 punktu. W 20-procentowej grupie osób o wyższych dochodach osiąga ono 6,8 – 7 punktów.

Ewgenia Manołowa (PAP)