Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował, że żałuje braku decyzji ministrów finansów państw UE w sprawie wypłaty 18 mld euro pomocy makrofinansowej dla Ukrainy. Wypłatę środków blokują Węgry.

We wtorek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów finansów UE z nadzieją na konsensus w tej sprawie. Szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała pakiet 18 mld euro pomocy dla Ukrainy już w październiku, jednak od tygodni państwa UE nie porozumiały się w tej sprawie.

„Żałuję, że ministrowie finansów państw UE nie podjęli dziś decyzji w sprawie proponowanych przez Komisję Europejską 18 miliardów euro funduszy dla Ukrainy w 2023 roku. Widziałem na własne oczy, jak rozpaczliwa jest sytuacja. Musimy dokonać pierwszej płatności w przyszłym miesiącu, aby Ukraina mogła przetrwać zimę. Nie ma alternatywy - znajdziemy sposób” – napisał na Twitterze Dombrovskis.

„Nie zniechęcamy się. Naszą ambicją jest, aby w styczniu rozpocząć udzielanie pomocy Ukrainie” – powiedział minister finansów Czech Zbynek Stanjura. "Oznacza to, że będziemy szukać rozwiązania wspieranego przez 26 państw członkowskich (bez Węgier)” – dodał cytowany przez agencję Reutera.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)