Rosyjski oligarcha został aresztowany w swojej wartej wiele milionów funtów posiadłości w Londynie pod zarzutem prania pieniędzy - poinformowała w sobotę brytyjska Narodowa Agencja ds. Przestępczości (NCA).

58-letniemu oligarsze postawiono również dwa inne zarzuty - spisku w celu oszukania ministerstwa spraw wewnętrznych oraz spisku w celu popełnienia krzywoprzysięstwa. Wraz z nim aresztowano jeszcze dwie osoby. Jedną z nich jest 35-letni mężczyzna, który, jak się uważa, pracuje w domu oligarchy i został zatrzymany, gdy wychodził stamtąd z torbą wypełnioną gotówką. Został on aresztowany pod zarzutem prania pieniędzy i utrudniania pracy funkcjonariuszom. Kolejnym aresztowanym jest 39-letni mężczyzna, były partner obecnej partnerki oligarchy. Został aresztowany w swoim domu w Pimlico w centrum Londynu pod zarzutem prania pieniędzy i spisku w celu wyłudzenia pieniędzy.

Wszyscy trzej aresztowani mężczyźni zostali od tego czasu zwolnieni za kaucją.

NCA nie podała nazwisk żadnego z aresztowanych, ale według rosyjskich mediów niezależnych, w tym portalu Agienstwo-Nowosti i telewizji Nastojaszczeje Wriemia, może chodzić o rosyjskiego biznesmena, założyciela i udziałowcę Alfa Group Michaiła Fridmana – zgadza się m.in. jego wiek. Nazwisko Fridmana podaje także ukraiński portal Ukrainska Prawda, powołując się na trzy anonimowe "źródła w kręgach biznesowych". W tym samym tekście portal podaje, że inni rozmówcy twierdzą, że Fridman znajduje się w domu w Londynie.

NCA poinformowała, że około 50 jej funkcjonariuszy z komórki do zwalczania kleptokracji było zaangażowanych w operację w posiadłości biznesmena, gdzie po przeszukaniu skonfiskowano szereg urządzeń cyfrowych i dużą ilość gotówki. Dyrektor generalny NCA Graeme Biggar podkreślił, że choć ta jednostka została utworzona dopiero w tym roku, już odnosi znaczące sukcesy w badaniu potencjalnej działalności przestępczej oligarchów, profesjonalnych dostawców usług, którzy umożliwiają tę przestępczą działalność, a także w ściganiu tych, którzy są powiązani z rosyjskim reżimem.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński (PAP)