Węgry przekażą 187 mln euro pomocy finansowej Ukrainie jako wkład do planowanego pakietu wsparcia Unii Europejskiej o wartości 18 mld euro - wynika z dekretu opublikowanego w środę w węgierskim dzienniku urzędowym.

W dokumencie napisano, że rząd „podtrzymuje swoje zobowiązanie do udziału w finansowym wsparciu dla Ukrainy, które jest potrzebne w kontekście wojny”. Dlatego zobligował ministra finansów do przekazania kwoty 187 mln euro jako węgierskiego wkładu w unijną pomoc dla Kijowa w 2023 roku wartą 18 mld euro.

Ponadto rząd wezwał ministra spraw zagranicznych i handlu Petera Szijjarto do rozpoczęcia negocjacji ze stroną ukraińską w celu wypracowania umowy dla przekazania środków.

Kilka dni temu premier Viktor Orban zapowiedział, że Węgry nie zgodzą się na zaciągnięcie przez państwa członkowskie UE wspólnej pożyczki na pomoc Ukrainie; środki dla Kijowa mogą przekazać na podstawie umowy dwustronnej.

Podczas ostatniego szczytu Rady Europejskiej 20-21 października unijni przywódcy podjęli polityczną decyzję o udzieleniu wsparcia finansowego dla Ukrainy w 2023 r. w wysokości 18 mld euro. Na początku listopada Komisja Europejska przedstawiła pakiet legislacyjny, który zawiera szczegóły planowanej pomocy. Środki mają zostać wydane m.in. na utrzymanie podstawowych usług publicznych i przekazane Ukrainie w formie preferencyjnych pożyczek, spłacanych w ciągu maksymalnie 35 lat. Aby zabezpieczyć środki na pomoc Ukrainie, Komisja zaproponowała zaciągnięcie kredytów na rynkach kapitałowych.

Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ adj/

arch.