Hiszpania zakończyła importowanie ropy naftowej z Federacji Rosyjskiej - wynika z opublikowanych we wtorek danych Korporacji Rezerw Strategicznych (Cores), odpowiedzialnej za zarządzanie rezerwami paliwowymi w Hiszpanii.

Według kierownictwa Cores wstrzymanie przez firmy z Hiszpanii importu surowca z Rosji było efektem sankcji UE, nałożonych na Moskwę po jej inwazji na Ukrainę.

Z opublikowanego przez Cores komunikatu wynika, że podmioty działające na terenie Hiszpanii “wstrzymały całkowicie zakup ropy naftowej z Rosji w maju 2022 r.”.

“Import ropy naftowej do Hiszpanii wzrósł o 17,9 proc. pomiędzy styczniem a wrześniem br., osiągając poziom 48,6 mln ton” - podał Cores, precyzując, że największe ilości surowca kierowane są do tego kraju z Nigerii i USA.

Prowadzone przez Cores szacunki dowodzą jednak, że zjawisko wstrzymania importu z Rosji nie objęło gazu ziemnego. Zgodnie ze statystykami korporacji opublikowanymi w październiku br. Rosja była po ośmiu miesiącach 2022 r. na czwartym miejscu wśród dostawców gazu ziemnego do Hiszpanii.

Według danych Cores w sierpniu br. import rosyjskiego gazu ziemnego wzrósł do poziomu odpowiadającego 5 599 GWh. Oznacza to, że w porównaniu z analogicznym miesiącem w 2021 r. nastąpił wzrost o 151,3 proc.

Marcin Zatyka (PAP)