W poniedziałek administracja prezydenta USA Joe Bidena zwiększyła presję gospodarczą na rząd prezydenta Nikaragui Daniela Ortegi poprzez szereg kroków wymierzonych w górnictwo, złoto i inne sektory kraju, poinformował departament skarbu.

Biden podpisał dekret, który zawiera upoważnienie do zakazania amerykańskim firmom prowadzenia działalności w branży złota w Nikaragui, podczas gdy Departament Skarbu USA nałożył sankcje na szefa urzędu górniczego w Nikaragui oraz innych urzędników z tej branży, podał w oświadczeniu departament skarbu.

Rozszerzone uprawnienia sankcyjne nakazu mogą być również wykorzystane do zablokowania nowych inwestycji USA w niektórych innych sektorach w Nikaragui, importu oraz eksportu niektórych produktów z i do Nikaragui, dodał departament.

Złoto było głównym towarem eksportowym Nikaragui w zeszłym roku, z całkowitą wysyłką za granicę metalu szlachetnego o wartości 867,6 miliona dolarów, z czego 79 proc. trafiło do Stanów Zjednoczonych, według danych banku centralnego.

Ciągłe ataki reżimu Ortegi-Murillo na demokratycznych aktorów i członków społeczeństwa obywatelskiego oraz niesprawiedliwe przetrzymywanie więźniów politycznych pokazują, że reżim czuje, że nie jest związany rządami prawa. Działania USA mają na celu odebranie im „zasobów, których potrzebują, aby dalej ograniczać demokratyczne instytucje w Nikaragui”, czytamy w uzasadnieniu decyzji o sankcjach.

Według danych Banku Światowego w 2021 r. gospodarka Nikaragui wzrosła o 10,3 proc., czemu sprzyjał gwałtowny wzrost wpływów pieniężnych ze Stanów Zjednoczonych, a także eksport złota i kawy.(PAP)

wr/