Mieszkańcy Melitopola i Chersonia, okupowanych przez Rosję miast w na południu Ukrainy, zaczęli pozbywać się rosyjskich rubli, spodziewając się wyzwolenia tych terenów przez siły ukraińskie – powiedział w niedzielę lojalny wobec władz w Kijowie mer Melitopola Iwan Fedorow.

"Wszyscy zdają sobie sprawę, że deokupacja obwodu chersońskiego, a potem rejonu Melitopola, jest nieunikniona" - powiedział Feodorow, cytowany przez agencję Ukrinform. Jak mówił, w Chersoniu "stacje benzynowe w ogóle odmawiają przyjmowania pieniędzy rosyjskich, taka sama tendencja jest w Melitopolu". Opisywał też, że ludzie nie chcą używać rubli i teraz w obiegu w placówkach handlowych używana jest hrywna.

Fedorow dodał, że kurs rubla w Chersoniu wobec ukraińskiej hrywny znacznie spadł. Na początku okupacji Rosjanie, którzy wymuszali transakcje w rublach, znacznie zawyżali kurs swojej waluty - przypomniał.

Chersoń jest pod okupacją rosyjską od początku marca br. W obwodzie chersońskim, przylegającym do anektowanego przez Rosję Krymu, w ostatnich tygodniach trwa kontrofensywa sił ukraińskich. (PAP)

aut/ akl/