Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że uzgodnił z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem zwołanie pilnego spotkania grupy G7 poświęconego rosyjskim ostrzałom rakietowym ukraińskich miast. Omówili również sprawę zwiększenia presji na Rosję.

Zgodziłem się z kanclerzem Olafem Scholzem z Niemiec, które sprawują prezydencję w G7, co do potrzeby pilnego spotkania tej grupy. W planie jest moje przemówienie, w którym opowiem o terrorystycznych atakach Federacji Rosyjskiej” - napisał Zełenski na Twitterze.

Omówiliśmy również kwestie zwiększania presji na Federację Rosyjską oraz pomocy w odbudowie uszkodzonej infrastruktury” – dodał prezydent Ukrainy.

W kolejnym wpisie Zełenski poinformował, że rozmawiał również z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. „Omówiliśmy wzmocnienie naszej obrony powietrznej, konieczność silnej europejskiej i międzynarodowej reakcji (na ataki Rosji – PAP) oraz zwiększenia presji na Federację Rosyjską. Francja stoi razem z Ukrainą” – napisał ukraiński przywódca.

W poniedziałek doszło do zmasowanego rosyjskiego ataku rakietowego na szereg miast w większości regionów Ukrainy. Pociski uderzyły m.in. w centrum Kijowa, w Zaporoże oraz w miasta obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego. Według wstępnych doniesień tylko w stolicy zginęło osiem osób, a 24 zostały ranne. (PAP)