Niemiecki rząd spodziewa się w 2023 roku recesji. Z informacji, do których dotarła stacja ARD wynika, że spodziewany wzrost PKB w bieżącym roku to zaledwie 1,4 proc., a w 2023 roku niemiecka gospodarka zacznie się kurczyć. Wzrośnie również inflacja.

„Rząd federalny najwyraźniej zakłada, że w przyszłym roku rozwój gospodarczy będzie znacznie słabszy, niż zapowiadało się to jeszcze na początku tego roku. Wynika to z kluczowych danych, opartych na prognozach na jesień 2022” – przekazała w środę ARD.

Z tych informacji wynika, że rząd spodziewa się wzrostu PKB o 1,4 proc. w 2022 roku i jest to o 0,8 pkt. proc. mniej, niż zakładano wiosną. W prognozach przygotowywanych jesienią 2021 r. rząd zakładał wzrost na poziomie 4,1 proc.

„Perspektywy na 2023 rok wyglądają jeszcze mniej pomyślnie. Rząd spodziewa się, że niemiecka gospodarka skurczy się o 0,4 proc.” – wynika z informacji ARD. Ponadto rząd jest przygotowany na dalszy wzrost stopy inflacji – zamiast zakładanych na wiosnę 6,1 proc., ceny konsumpcyjne wzrosną średnio o 8 proc.