"Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa - mówił Zełenski. - Obecnie działania stabilizacyjne zostały zakończone na obszarach o łącznej powierzchni ponad 4000 km kw., a stabilizacja trwa w przybliżeniu na takim samym wyzwolonym terytorium. Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo".

W poniedziałek Zełenski mówił, że w kontrofensywie Ukraina odzyskała 6000 km kw. Ukraińscy urzędnicy twierdzą jednak, że ważne jest rozróżnienie między przejmowaniem terytorium a zapewnieniem, że jest ono całkowicie bezpieczne. "Bardzo ważne jest, aby wraz z naszymi oddziałami, z naszą flagą, na tereny odjęte spod okupacji wkroczyło zwykłe, normalne życie" - podkreślił ukraiński prezydent.

Reklama

Zełenski zaznaczył też, że razem z partnerami Ukraina zbudowała już potężną koalicję antywojenną, w skład której wchodzą dziesiątki państw. "A teraz pracujemy nad tym, aby najpotężniejsze państwa, które już nam pomagają, stały się koalicją pokoju, która będzie trwać wiecznie" - powiedział.

Przekazał też, że rozmawiał z dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliną Georgiewą i podziękował jej za przyznanie przez MFW 1,4 mld dolarów dodatkowego wsparcia dla Ukrainy. "Omówiliśmy nowy program współpracy i ogólnie zachowanie stabilności finansowej Ukrainy" - poinformował Zełenski. (PAP)