W wielu miejscach na świecie składane są kwiaty, oddawane są saluty z broni palnej, a pomniki - między innymi nowojorski Empire State Building, wieżę Eiffla w Paryżu, Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro - podświetla się na znak szacunku po śmierci brytyjskiej królowej.

Przed budynkami państwowymi i brytyjskimi ambasadami od Sydney przez Singapur, Pekin, po Pragę i Berlin ludzie składają kwiaty, oddając hołd najdłużej urzędującej monarchini w historii Wielkiej Brytanii, która zmarła w czwartek w wieku 96 lat.

Europejskie flagi powiewające przed siedzibą Komisji Europejskiej w Brukseli opuszczono do połowy masztu.

W Paryżu francuskie flagi na Pałacu Elizejskim, siedzibie prezydenta Francji, opuszczono do połowy masztu. Światła, które zazwyczaj oświetlają wieżę Eiffla w Paryżu, wyłączono na znak szacunku dla królowej Elżbiety.

W Waszyngtonie flagę USA na Białym Domu również opuszczono do połowy masztu, w Nowym Jorku wieżowiec Empire State Building rozbłysnął na kojarzony z władzą królewską kolor purpurowy, a jedno z największych lotnisk na świecie, Hartsfield-Jackson w Atlancie w stanie Georgia, oświetlone zostało kolorami brytyjskiej flagi.

W porcie Wellington, stolicy Nowej Zelandii, rozległ się żegnający królową Elżbietę salut armatni.

Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro w Brazylii podświetlono na kolory flagi Wielkiej Brytanii, a na starych murach miejskich w Jerozolimie wyświetlono flagą brytyjską i izraelską.(PAP)

baj/ tebe/