Zgodnie z postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy od czwartku polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy w przestrzeni powietrznej Słowacji; celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę - przekazał szef BBN Paweł Soloch.

"Zgodnie z (...) postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy od 1 września polskie myśliwce rozpoczynają dyżur bojowy w przestrzeni powietrznej Słowacji" - przekazał w czwartek na Twitterze szef BBN Paweł Soloch.

Jak podkreślił, celem misji jest wzmocnienie naszego sojusznika w kryzysie bezpieczeństwa spowodowanym agresją Rosji na Ukrainę.

Postanowienie prezydenta - o użyciu załóg statków powietrznych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Republiki Słowackiej - zostało opublikowane w "Monitorze Polskim".

Zgodnie z nim, od dnia 1 września 2022 tego roku do 31 grudnia przyszłego roku w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Słowacji w ramach Systemu Zintegrowanej Obrony Powietrznej i Przeciwrakietowej Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATINAMDS) z lotnisk bazowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zostanie użyta para samolotów F-16 lub MIG-29 z załogami o liczebności do 10 żołnierzy.

W sobotę wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak - wraz z ministrami obrony Słowacji - Jaroslavem Nadem oraz Czech - Janą Czernochovą podpisali w bazie na Słowacji deklarację o współpracy dotyczącą ochrony przestrzeni powietrznej Republiki Słowacji. Jak przekazał wówczas MON na Twitterze, w umowie ws. wzajemnego zobowiązania do ochrony przestrzeni powietrznej Słowacji ministrowie obrony Polski i Czech zadeklarowali zapewnienie niezbędnych sił do szybkiego reagowania na potencjalne naruszenia przestrzeni powietrznej Słowacji. W deklaracji była mowa o tym, że piloci swą misję rozpoczną 1 września tego roku.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka