Rząd Ukrainy wydał rozporządzenie o przymusowej ewakuacji mieszkańców obwodu donieckiego w związku z toczącą się tam wojną z Rosją. Dokument przewiduje przesiedlenie ich w bezpieczne miejsca w centralnych i zachodnich obwodach kraju.

Wcześniej ukraińska Rada Ministrów wyjaśniała, że ewakuacja jest konieczna ze względu na brak możliwości dostaw gazu na te tereny w sezonie grzewczym.

Zgodnie z rozporządzeniem, mieszkańcy obwodu donieckiego mają być ewakuowani do obwodów: chmielnickiego, czerkaskiego, czerniowieckiego, iwano-frankowskiego, kirowogradzkiego, lwowskiego, połtawskiego, rówieńskiego, tarnopolskiego, winnickiego, wołyńskiego, zakarpackiego i żytomierskiego.

Organizacją wyjazdów mieszkańców mają zająć się odpowiednie instytucje, m.in. ministerstwa obrony i spraw wewnętrznych, policja, państwowa służba do spraw sytuacji nadzwyczajnych oraz narodowy przewoźnik kolejowy Ukrzaliznycia.

Rozporządzenie z datą 2 sierpnia podpisał premier Ukrainy Denys Szmyhal. Opublikowano je na oficjalnej stronie internetowej rządu.

Odpowiedzialna za ewakuację wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk mówiła w niedawnej rozmowie z PAP, że opuszczenie domów będzie dla mieszkańców wschodniej Ukrainy traumą, ale obowiązkowa ewakuacja stała się konieczna z powodu zniszczenia gazociągu, dostarczającego gaz na teren obwodu donieckiego. Bez dostaw gazu sezon zimowy będzie tam niesamowicie trudny – dodała.

Jarosław Junko (PAP)