Holandia będzie “na dużą skalę” szkolić ukraińskich żołnierzy w Wielkiej Brytanii, powiedziała w piątek minister obrony Kajsa Ollongren po posiedzeniu rządu. Jak deklaruje Ollongren pierwsze szkolenia rozpoczną się już w sierpniu.

Minister obrony spotkała się w piątkowe popołudnie z dziennikarzami po posiedzeniu gabinetu w Hadze i przekazała im informację, że sześćdziesięciu pięciu holenderskich specjalistów będzie od sierpnia szkoliło żołnierzy z Ukrainy w Wielkiej Brytanii.

„Jednostki Królewskiej Armii Holenderskiej i Korpusu Piechoty Morskiej dołączają do programu brytyjskiej armii, który rozpoczął się w tym tygodniu” – powiedziała Olloingren i wyjaśniła, że intencją Brytyjczyków jest to, aby jak najwięcej krajów wspólnie przeszkoliło około 10 tyś. Ukraińców w ciągu trzech-czterech miesięcy.

„Rosyjskie postępy w Donbasie są powolne, ale stałe, do tego agresor nie unika ataków na cele cywilne” – twierdzi holenderska minister. Podczas czterotygodniowego treningu ukraińscy żołnierze będą szkoleni z używania różnego rodzaju broni a także z udzielania pierwszej pomocy, powiedziała przedstawicielom mediów Ollongren.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ tebe/