Na okupowanych terytoriach Ukrainy Rosjanie utworzyli co najmniej 20 obozów filtracyjnych i więzień - powiedział stały przedstawiciel Ukrainy przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu na posiedzeniu Rady Stałej OBWE Jewhen Cymbaliuk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

„Wciąż jest wiele miejsc, w których popełniane są zbrodnie” – powiedział dyplomata.

Przypomniał o tajnym więzieniu "Izolacja" w okupowanym Doniecku; zostało utworzone w 2014 roku po zajęciu miasta przez separatystów z tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i według doniesień przetrzymywani są tam ludzie sprzeciwiający się separatystom i Rosji, zapadają tam wobec nich "wyroki" i są poddawani torturom. „Bardzo dobrze wiemy, jak straszne rzeczy się tam dzieją. Dlatego powinniśmy powstrzymać Rosję przed tworzeniem kolejnych takich więzień” - podkreślił ambasador.

Cymbaliuk opowiadał także o przypadkach tortur, gwałtów, porwań, które nazwał „elementami polityki rosyjskiej mającej na celu złamanie woli mieszkańców okupowanych terytoriów Ukrainy”.

„Obecnie, według doniesień obrońców praw człowieka, najwięcej osób rosyjscy żołnierze porywają w obwodach chersońskim i zaporoskim (na południu Ukrainy)” – powiedział Cymbaliuk. (PAP)