Skutki wojny na Ukrainie, już odczuwalne w Ameryce Łacińskiej, będą się nadal pogłębiały i region czeka w tym roku ostry kryzys gospodarczy - wynika z raportu przygotowanego przez Komisję Gospodarczą ONZ ds. Ameryki Łacińskiej (CEPAL).

Średni przyrost gospodarczy w krajach regionu – według raportu – spadnie do zaledwie 1,8 proc. W ubiegłym roku mimo pandemii Covid-19 wyniósł on 6,9 proc. Spowolnienie gospodarcze i spowodowany wojną drastyczny wzrost cen importowanych głównie z Ukrainy zbóż i oleju uderzy w pierwszym rzędzie w najuboższe warstwy społeczeństw krajów latynoamerykańskich i „pogłębi w tym roku zjawisko ubóstwa i skrajnej nędzy w regionie” - czytamy w tej prognozie.

Argentyna, która do niedawna utrzymywała dobre stosunki z Rosją, będzie jedną z wielkich gospodarek Ameryki Łacińskiej, która szczególnie dotkliwie odczuje bezpośrednie skutki rosyjskiej agresji wobec Ukrainy.

Jedna z konkluzji raportu brzmi: najwyższa w regionie inflacja, której roczna stopa osiągnęła w Argentynie w kwietniu br. 58 proc., będzie rosła nadal – w tempie 6 proc. miesięcznie. (PAP)