Departament Stanu USA ogłosił w piątek usunięcie z listy zagranicznych organizacji terrorystycznych pięciu ugrupowań, w tym ETA (Baskijska Ojczyzna i Wolność). Sześć zmarłych osób wycofał z listy terrorystów Specially Designated Global Terrorists (SDGT).

Powołując się na ustawę o imigracji i obywatelstwie (INA), Departament usunął z listy zagranicznych organizacji terrorystycznych (FTO) Baskijską Ojczyznę i Wolność, Aum Shinrikyo, Radę Mudżahedinów Szura, Kachane Chai oraz Dżama'a Islamijja.

Nie są już zaangażowane w działalność terrorystyczną. Nie zachowują zdolności i zamiaru prowadzenia takiej działalności” – podkreślił Departament Stanu..

Jak dodał, organizacje pozostaną jednak podmiotami o statusie SDGT. Utrzymany on jest m.in. dla wspierania organów ścigania i zapewnienia, że zamrożone aktywa nie zostaną wydane czynnym terrorystom.

Departament ogłosił również cofnięcie statusu SDGT sześciu osobom, które już nie żyją.

Departament dokonuje przeglądu listy FTO co pięć lat, aby zbadać czy sytuacja nie uległa zmianie. Stwierdził, że cofnięcie statusu FTO nie ma na celu pominięcia lub usprawiedliwienia wcześniejszych aktów terrorystycznych ani wyrządzonych szkód. Jest uznaniem sukcesów Egiptu, Izraela, Japonii i Hiszpanii w powstrzymywaniu zagrożenia terroryzmem.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)