Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss jest przeciwna poszukiwaniu drogi wyjścia dla Rosji - tak we włoskim dzienniku "Corriere della Sera" odniosła się do stanowiska prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który nie chce "upokarzać Rosji" za wojnę na Ukrainie.

"Nie zgadzam się z tą linią drogi wyjścia. Putin musi przegrać na Ukrainie, a my musimy zobaczyć jej przywróconą suwerenność i integralność terytorialną; w tej kwestii mówimy bardzo jasno" - podkreśliła szefowa brytyjskiej dyplomacji w wywiadzie udzielonym włoskiej gazecie przed piątkowymi obradami szefów MSZ krajów Rady Europy w Turynie. Ich tematem jest wojna na Ukrainie.

"Pracujemy w ścisłym kontakcie z UE, zwłaszcza z Włochami, aby doprowadzić do tego, by Putin przegrał na Ukrainie i by pomóc Ukraińcom" - dodała Truss.

"Widzieliśmy wysoki poziom jedności w G7, którego efektem jest osłabienie rosyjskiej gospodarki i pomoc (dla Ukrainy - PAP), by zakończyła się wojna. Wszyscy chcemy pokojowego zakończenia, ale musi ono wspierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy" - podkreśliła minister. "Chcemy zobaczyć, jak Rosja opuszcza wszystkie tereny, na które najechała" - zaznaczyła.

"Putin i Rosja muszą odpowiedzieć za zbrodnie wojenne" - oświadczyła Truss. (PAP)