Bułgarski rząd ogłosił w środę kroki antyinflacyjne. Doszło do tego dzień po tym, jak Krajowy Instytut Statystyczny podał dane o inflacji w kwietniu br.; wyniosła ona 14,4 proc. w skali rocznej i jest najwyższa od 2008 r.

Do uzgodnienia kroków antyinflacyjnych doszło po trudnych rozmowach w rządzącej koalicji, składającej się z czterech podmiotów politycznych. Ostatnie negocjacje trwały do północy z wtorku na środę i zostały ogłoszone w dzień ogólnokrajowych protestów przewoźników, komunikacji miejskiej i taksówkarzy, które sparaliżowały kraj.

Zapowiedziane przez rząd premiera Kiriła Petkowa kroki przewidują podniesienie wszystkich emerytur o 20 proc. od 1 lipca oraz kolejną, na razie nieskonkretyzowaną, podwyżkę od października b.r. dla najniższych emerytur.

Od czerwca br. będzie obowiązywać zerowy podatek VAT na chleb. Jednocześnie VAT na piwo i wino, obecnie wynoszący 9 proc., powróci do 20-procentowej stawki. Osoby fizyczne będą otrzymywać rekompensatę w wys. 12,5 eurocentów za każdy zakupiony litr benzyny, diesla, metanu lub propan-butanu. Limitem dotyczącym rekompensaty będzie 50 litrów miesięcznie.

Z uwagi na drastyczny wzrost nośników energii, VAT na ogrzewanie i ciepłą wodę dla użytkowników prywatnych spadnie z 20 proc. do 9 proc. Zniesiona zostanie akcyza na energię elektryczną, gaz ziemny oraz metan.

Kroki rządowe przewidują podniesienie o 30 proc. ulg podatkowych dla rodzin z dziećmi, podniesienie o 100 proc. (do 50 tys. euro) progu na rejestracje na potrzeby płacenia podatku VAT, obniżenie do 8 proc. odsetek od kar za opóźnienie zapłaty za usługi komunalne.

Rząd rozważa też możliwość wprowadzenia dwóch taryf dla prądu, wody i ogrzewania. Dla bardziej oszczędnych użytkowników ona będzie niższa, lecz nie wskazano o ile.

Większość kroków zostanie uwzględniona w ustawie budżetowej, która ma być znowelizowana w czerwcu.

Z Sofii Ewgenia Manołowa (PAP)