Jill Biden, żona prezydenta USA odwiedziła w niedzielę Użhorod, ukraińskie miasto przy granicy ze Słowacją. Pierwsza dama USA spotkała się z żoną ukraińskiego prezydenta Ołeną Zełenską.

„W Dniu Matki (w USA – 8 maja) chciałam być z ukraińskimi mamami i ich dziećmi” – napisała Jill Biden na Twitterze, publikując zdjęcie ze spotkania na Ukrainie.

„W ciągu ostatnich kilku miesięcy, zbyt wielu Ukraińców musiało uciekać ze swoich domów, opuszczając swoich najbliższych” – dodała Biden.

Biden przybyła z celowo nieogłaszaną wcześniej wizytą do Użhorodu, gdzie spotkała się z Ołeną Zełenską. Według informacji agencji AP, która powołuje się na amerykańskich dziennikarzy towarzyszących pierwszej damie USA Jill Biden spędziła na terytorium Ukrainy około dwóch godzin.

O wizycie poinformowała w Telegramie Zakarpacka Rada Obwodowa. „Wizyta pierwszej damy (Jill) Biden to demonstracja wsparcia dla Ukrainy ze strony wysokich przedstawicieli USA” – napisano.

Pierwsze damy Ukrainy i USA odwiedziły m.in. szkołę w Użhorodzie, gdzie rozmieszczono uchodźców z terenów kraju objętych wojną.

Wcześniej w niedzielę Jill Biden przebywała z wizytą w Koszycach na Słowacji, gdzie spotkała się m.in. z wolontariuszami i pracownikami centrum kryzysowego, pomagającego ukraińskim uchodźcom.

Portal zn.ua opublikował nagrania ze spotkania Zełenskiej i Biden w Użhorodzie.