"Dysponujemy informacją, że na dzień dzisiejszy w więzieniu filtracyjnym jest przetrzymywanych prawie 2 tys. mężczyzn. (...) Wywieziono ich z Mariupola prawie 4 tygodnie temu. Mówi się im, że zostaną przebrani w ukraińskie mundury i zabrani na tak zwaną 'paradę więźniów' w Mariupolu, ponieważ brakuje prawdziwych jeńców. To groteskowa masówka, której celem jest stworzenie kolejnego propagandowego obrazka" - powiedział Andruszczenko.

Z kolei telewizja Hromadske na swoim profilu w serwisie Twitter opublikowała nagranie z obozu filtracyjnego w Bezimjane, gdzie są przetrzymywani mieszkańcy Mariupola.

Kreml liczy na zajęcie Azowstalu

Reklama

W związku z Dniem Zwycięstwa, Kreml liczy na zajęcie szturmem zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, by 9 maja chwalić się opanowaniem tego miasta, na południowym wschodzie Ukrainy – oceniają eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) w najnowszym komunikacie.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał w czwartek rano, że wojska rosyjskie wznowiły szturm na pozycje ukraińskie w Azowstalu przy wsparciu z powietrza, dążąc do przejęcia kontroli nad terenem zakładów.

W środę władze ukraińskie informowały, że rosyjskie oddziały zdołały się przedrzeć na teren fabryki. ISW podkreśla, że jeśli to prawda, Rosjanom po raz pierwszy udało się przedostać do Azowstalu.

„Zakres tych rosyjskich postępów pozostaje niejasny, a rosyjskie siły najpewniej czekają dalsze ciężkie walki, jeśli chcą oczyścić całe zakłady. Kreml prawdopodobnie liczy, że udane zajęcie Azowstalu poprzez szturm lądowy scementuje jego rosnące wysiłki, by przejąć całkowitą kontrolę nad Mariupolem do 9 maja” – napisano w sprawozdaniu think tanku.

9 maja w Rosji obchodzony jest Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej. „Kreml prawdopodobnie chce ogłosić jakiegoś rodzaju zwycięstwo w Mariupolu, by pokazać sukces Rosjanom, choć rosyjskie wojska raczej nie wstrzymają tego dnia operacji ofensywnych na Ukrainie” – twierdzą eksperci ISW.