"Przeciwnik prowadzi działania bojowe, których celem jest dotarcie do granicy administracyjnej obwodu chersońskiego i stworzenie sprzyjających warunków do ofensywy na Mikołajów i Krzywy Róg" - głosi komunikat. Sztab ocenia, że główne wysiłki skoncentrowano na próbach ofensywy w kierunku Krzywego Rogu. W kierunku Mikołajewa "wróg prowadzi przegrupowanie oddziałów" oraz działania zwiadowcze za pomocą dronów - dodał sztab.

Na terenach okupowanych wojska rosyjskie "kontynuują próby tworzenia systemu tzw. władzy" - ostrzega armia ukraińska. Wezwała obywateli, by "nadal stawiali okupantom totalny opór".

Reklama

Sztab zapewnił, że wojska rosyjskie nie zdołały zająć Rubiżnego i Popasnej - miast w obwodzie ługańskim, o które walki toczą się od tygodni. W obwodzie donieckim, drugim z obwodów ukraińskiego Donbasu, "okupanci bezskutecznie prowadzili działania ofensywne w rejonie miejscowości Ozerne i Marjinka" - czytamy w komunikacie.

"Utrzymuje się zagrożenie uderzeń rakietowych przeciwnika z terytorium Białorusi na obiekty infrastruktury wojskowej i cywilnej znajdujące się na terytorium Ukrainy, jak również zagrożenie dokonania prowokacji w rejonach w pobliżu granicy ukraińskiej, a następnie obciążenia odpowiedzialnością oddziałów naszych sił obrony" - ostrzegły siły zbrojne Ukrainy.

Niewykluczone są też - zdaniem sztabu - "demonstracyjne działania wzdłuż granicy ukraińskiej"

Problemy z dostępem do opieki zdrowotnej na terytoriach okupowanych

Rosjanie niszczą infrastrukturę medyczną na tymczasowo okupowanych obszarach Ukrainy - poinformował w niedzielę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.

Ludzie, którzy pozostają na terytoriach okupowanych, są praktycznie odcięci od usług medycznych. W szczególności zamykane są tam placówki, brakuje lekarzy, a dostawy leków z terenów kontrolowanych przez Ukrainę są zabronione - podał na Telegramie ukraiński wywiad (https://t.me/DIUkraine/433).

W komunikacie poinformowano również o zajmowaniu miejsc w szpitalach przez rannych żołnierzy rosyjskich. Personel ośrodków jest zdaniem wywiadu zmuszany do pracy dla Rosjan.

Lekarze są wcześniej poddawani badaniom na wariografie; ci, którzy ich nie przeszli, zostali przymusowo wysłani na front - poinformowano.

Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy zaznaczył, że "Ukraińcy zamieszkujący te regionu kraju pozostają bez opieki medycznej". (PAP)