Komisja Europejska podjęła decyzję o uruchomieniu mechanizmu warunkowości w budżecie UE względem Węgier - poinformowała we wtorek szefowa KE Ursula von der Leyen. Mechanizm ten zakłada możliwość zamrożenia funduszy unijnych w przypadku łamania zasad praworządności.

Ogłoszenie przyjęto aplauzem w Parlamencie Europejskim, dwa dni po kolejnym zwycięstwie wyborczym Viktora Orbana na Węgrzech - wskazuje AFP.

Von der Leyen przekazała, że unijny komisarz UE ds. budżetu Johannes Hahn rozmawiał we wtorek z władzami węgierskimi i poinformował je, że KE uruchamia procedurę.

Mechanizm warunkowości to obowiązująca od stycznia 2021 r., ale jeszcze nigdy nie stosowana procedura zakładająca zawieszenie wypłaty środków europejskich do kraju, w którym stwierdza się naruszenia praworządności mające wpływ na finanse UE.

Ewentualne zawieszenie lub zmniejszenie płatności musi zostać zatwierdzone przez co najmniej 15 z 27 państw członkowskich, a taka procedura powinna trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy - informuje agencja.

Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził legalność tego rozporządzenia w połowie lutego, odrzucając skargi o stwierdzenie nieważności. Parlament Europejski od miesięcy nakłaniał Komisję do uruchomienia tego mechanizmu.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)