Przywódcy państw UE i prezydent USA omówili kwestie sankcji, pomocy humanitarnej, energetyki, partnerstwa wschodniego i współpracy UE-NATO - wynika ze wspólnego oświadczenia po szczycie Rady Europejskiej z udziałem Joe Bidena.

Jak napisano w komunikacie, przywódcy dokonali przeglądu dotychczasowych działań, by nałożyć koszty na Rosję i Białoruś oraz ich "gotowości, by przyjąć dodatkowe kroki, a także powstrzymać jakiekolwiek próby ominięcia sankcji".

Solidaryzujemy się z narodem ukraińskim, który dzielnie broni swojej ojczyzny i wzywamy Rosję do zakończenia brutalnego ataku na Ukrainę - napisali we wspólnym oświadczeniu prezydent USA Joe Biden i szefowa KE Ursula von der Leyen.

Wskazali na potrzebę zintensyfikowania wysiłków w celu koordynowania reakcji na unikanie sankcji, kontynuowania mobilizacji i koordynację znaczącej pomocy humanitarnej, aby wspierać ludzi na Ukrainie oraz tych, którzy zostali zmuszeni do ucieczki przed wojną.

„Obejmuje to ponad 1 miliard dolarów pomocy humanitarnej, którą Stany Zjednoczone są gotowe udzielić, oraz 550 milionów euro z UE” – czytamy w oświadczeniu.

„Stany Zjednoczone i Unia Europejska wspierają pracę ekspertów ds. dokumentacji zbrodni wojennych, którzy zbierają dowody w terenie na Ukrainie. Podejmujemy dalsze, konkretne kroki w naszej współpracy energetycznej, aby zapewnić bezpieczeństwo dostaw i zmniejszyć zależność od rosyjskich paliw kopalnych. Aby zapobiec potencjalnemu kryzysowi żywnościowemu wywołanemu przez podwyżki cen i zakłócenia w dostawach żywności wywołane wojną Putina na Ukrainie, zamierzamy podwoić nasze wspólne wysiłki na rzecz zwiększenia globalnego bezpieczeństwa żywnościowego i, w uzasadnionych przypadkach, zapewnić bezpośrednią pomoc żywnościową naszym partnerom na całym świecie” - zaznaczyli.

Liderzy zgodzili się też co do konieczności wzmocnienia demokratycznych instytucji na Ukrainie i w Gruzji oraz innych krajach Partnerstwa Wschodniego, a także wzmocnienia współpracy obronnej między UE i NATO.

Biden i von der Leyen podkreślili też, że USA i UE będą rozwijać współpracę w zakresie cyberbezpieczeństwa „poprzez różnorodne działania, od wspierania rządu Ukrainy w zakresie cyberodporności i cyberobrony po zwalczanie nadużywania wirtualnej waluty”.

"Partnerstwo UE-USA nigdy nie było mocniejsze i bardziej zdecydowane" - napisała na Twitterze von der Leyen. (PAP)

Łukasz Osiński (PAP)

Oskar Górzyński(PAP)