Rosyjskie służby próbują werbować indywidualnie białoruskich wojskowych do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie; w zamian oferują im pieniądze i darmową edukację wojskową - podał w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).

Jak ustalił GUR, Rosjanie prowadzą indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej w celu nakłonienia ich do udziału w wojnie, m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.

"Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach. W szczególności takie przypadki zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi (...)" – czytamy w komunikacie na Facebooku.

Jednocześnie według wywiadu wśród białoruskich wojskowych motywacja do udziału w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie jest bardzo niska.(PAP)