Wtargnięcie jakichkolwiek rosyjskich samolotów w przestrzeń powietrzną Wielkiej Brytanii jest od teraz przestępstwem - poinformował we wtorek wieczorem minister transportu tego kraju Grant Shapps.

24 lutego, czyli w dniu napaści Rosji na Ukrainę, Wielka Brytania ogłosiła zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej i lotnisk dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych - w tym narodowego przewoźnika Federacji Rosyjskiej, Aerofłotu, a następnego dnia rozszerzyła ten zakaz na wszystkie prywatne samoloty należące do obywateli Rosji.

Uznanie wejścia samolotów rosyjskich w brytyjską przestrzeń powietrzną za przestępstwo zaostrza jeszcze bardziej ten zakaz, bo oznacza, że operatorzy lotnisk mają prawo zatrzymać rosyjski samolot lub wyczarterowany przez obywatela Rosji.

Ponadto, zgodnie z nowymi przepisami, brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ma prawo odmówić rejestracji samolotu w Wielkiej Brytanii, jeśli z przekazanych informacji wynika, że samolot "wydaje się być własnością, jest czarterowany lub użytkowany przez osobę, która została wskazana w sankcjach lotniczych". CAA może również wyrejestrować samolot już ewidencjonowany w Wielkiej Brytanii, jeśli jest on własnością, jest czarterowany lub eksploatowany przez osobę lub firmę z Rosji.

"Zdusimy kolesiom (prezydenta Rosji Władimira) Putina możliwość dalszego normalnego życia w czasie, gdy tysiące niewinnych ludzi ginie" - napisał na Twitterze Shapps. (PAP)