System płatności American Express ogłosił, że zawiesza wszelkie operacje w Rosji w ramach protestu przeciw inwazji na Ukrainę - przekazał serwis informacyjny BBC.

Jak podał BBC, wydane za granicą karty American Express nie będą działać w sklepach czy bankomatach w Rosji. Klienci American Express nie będą też mogli korzystać z wydanych w Rosji kart poza jej granicami oraz w ramach międzynarodowych płatności online. Natomiast agencja Reutera podała, że American Express zawiesza działalność również na Białorusi.

Serwis BBC zwrócił uwagę, że główne rosyjskie banki "zbagatelizowały wpływ, jaki ten ruch będzie miał na konsumentów". Według brytyjskiego serwisu klienci będą mogli dokonywać płatności za pośrednictwem kart na terenie Rosji do czasu, gdy stracą one ważność. BBC wskazał też, że kilka rosyjskich banków zasugerowało, iż zacznie wydawać karty płatnicze korzystające z chińskiego systemu UnionPay w powiązaniu z rosyjską siecią płatności Mir.

Decyzję o wstrzymaniu wszelkich transakcji na terenie Rosji podjął wcześniej Mastercard. W oświadczeniu jako powód podano inwazję Kremla na Ukrainę. Visa ogłosiła natomiast, że będzie współpracować ze swoimi klientami i partnerami w Rosji w celu wstrzymania w najbliższych dniach wszystkich transakcji Visa na terenie tego kraju. Powód był podobny: inwazja Rosji na Ukrainę.

Według BBC Visa i Mastercard kontrolują ok. 90 proc. płatności kredytowych i debetowych na świecie, wyłączając Chiny. Mastercard i Visa to globalne firmy w dziedzinie płatności cyfrowych, ułatwiające transakcje płatnicze między konsumentami, instytucjami finansowymi i podmiotami rządowymi. American Express jest międzynarodową marką usług finansowych, znaną m.in. z ze swoich kart kredytowych i obciążeniowych oraz czeków podróżnych. W odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę działalność w Rosji wstrzymało wiele międzynarodowych koncernów - m.in. marki technologiczne, samochodowe, odzieżowe. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco