Wyjaśnił, że Madryt może jedynie skierować środki defensywne, o które w poniedziałek zaapelował koalicjant socjalistów (PSOE) premiera Sancheza ugrupowanie Unidas Podemos (UP). W skład tego skrajnie lewicowego bloku wchodzi m.in. Komunistyczna Partia Hiszpanii (PCE).

Potępiając działania prezydenta Rosji Władimira Putina premier Sanchez opowiedział się za przyjęciem Ukrainy do UE. Zastrzegł jednak, że nie nastąpi to szybko.

"Kiedy jakiś kraj chce stać się członkiem Unii, to wcześniej powinien wprowadzić pewne reformy… To długi proces" - dodał.

Reklama

Sanchez zapowiedział, że jego rząd w najbliższym czasie ureguluje sytuację prawną rezydujących w tym kraju Ukraińców, w tym osób, które w ostatnim czasie dotarły z tego kraju. Dodał, że procedura ta obejmie około 100 tys. osób.

Marcin Zatyka (PAP)

Australia: Wyślemy Ukrainie broń wartą 50 mln dolarów, w tym śmiercionośną

Australia wesprze Ukrainę bronią o wartości 50 mln dolarów w postaci rakiet, amunicji oraz innego sprzętu wojskowego, w większości śmiercionośnego - zapowiedział we wtorek premier Scott Morrison. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Scott obiecywał wsparcie Ukrainy w walce z Rosją jedynie bronią nieśmiercionośną - zauważa agencja AP.

"Prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski powiedział: +potrzebuję amunicji, nie podwózki+, tak więc Australia zamierza na tę prośbę przystać" - mówił szef australijskiego rządu.

Pomoc ma być zapewniona poprzez NATO - sprecyzował Scott. "Jej lwią częścią (...) będzie broń śmiercionośna. Mówimy o pociskach, amunicji. Wesprzemy ich w obronie ich ojczyzny, Ukrainy. Zapewnimy to wsparcie poprzez partnerstwo z Sojuszem Północnoatlantyckim" - powiedział.

W poprzednim tygodniu premier Australii zapowiedział ułatwienia wizowe dla ukraińskich uchodźców wojennych oraz zwiększenie pomocy humanitarnej dla Ukrainy.(PAP)