Szef MON Mariusz Błaszczak weźmie udział w dwudniowym spotkaniu ministrów obrony państw NATO w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli. Będzie ono poświęcone sytuacji w Europie Wschodniej w tym działaniom Rosji na granicy z NATO.

Jak przekazał w komunikacie resort obrony, w środę i czwartek Mariusz Błaszczak będzie uczestniczył w spotkaniu ministrów obrony państw NATO, które odbędzie się pod przewodnictwem Sekretera Generalnego Jensa Stoltenberga w Kwaterze Głównej Sojuszu w Brukseli.

"Spotkanie koncentrować się będzie na sytuacji we wschodniej części Europy, w tym działaniach Rosji wzdłuż granic NATO oraz ich konsekwencjach dla bezpieczeństwa Euroatlantyckiego. Będzie także poświęcone przygotowaniom do szczytu NATO w Madrycie" - przekazano.

Jak poinformował resort, ministrowie podejmą kolejne decyzje dotyczące wzmocnienia odstraszania i obrony na wschodniej flance Sojuszu. "Przedstawią również oczekiwania wobec nowej Koncepcji Strategicznej NATO oraz omówią możliwości zwiększenia budżetów obronnych. Ponadto, odniosą się do możliwości zacieśnienia współpracy NATO i Unii Europejskiej" - podano.

Dwudniowe spotkanie będzie także pierwszą od dłuższego czasu okazją do spotkania z Gruzją i Ukrainą na poziomie ministrów obrony.

Ponadto szef polskiego MON odbędzie odrębne spotkania z ministrami obrony państw uczestniczących w grupie bojowej eFP na Łotwie oraz ministrami obrony w formacie Bukaresztańskiej Dziewiątki z Francją, a także dwustronne spotkania ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Estonii i Kanady. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski