"Szczyt fali Omikrona już minął - prawie dokładnie w dniu, który przewidywałem miesiąc temu" - powiedział we wtorek federalny minister zdrowia Karl Lauterbach gazecie "Bild".

W związku z tym możliwe jest teraz "umiarkowane łagodzenie (obostrzeń)", dodał minister. Lauterbach powiedział, że "w pełni popiera" propozycje stopniowego rozluźnienia. "Ale nie więcej, żeby nie ryzykować kolejnego wzrostu".

Minister zdrowia miesiąc temu przewidział szczyt fali omikronowej na połowę lutego za pomocą modelu opracowanego przez kilku naukowców. Teraz, jak powiedział, staje się jasne, jak dobrze działa ten model. Podjęte "środki były słuszne", powiedział Lauterbach, odnosząc się do ograniczeń związanych z pandemią.

Dzięki nim "udało nam się znacznie zmniejszyć liczbę zgonów i przeszliśmy przez tę falę omikronową naprawdę dobrze w porównaniu z innymi krajami."

Rząd federalny i rządy krajów związkowych omówią w środę dalszy tok postępowania w pandemii koronawirusa. "Do kalendarzowego początku wiosny 20 marca 2022 roku mają być stopniowo wycofywane daleko idące ograniczenia w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym" - napisano w projekcie rezolucji rządowego spotkania, który został upubliczniony w poniedziałek. Planowane są trzy etapy łagodzenia przepisów pandemicznych.

Z Berlina Berenika Lemańczyk (PAP)