Z 10 do pięciu dni skrócono we Włoszech kwarantannę dla osób niezaszczepionych lub tych, które otrzymały drugą dawkę szczepionki na Covid-19 więcej niż cztery miesiące temu i miały ścisły kontakt z osobą zakażoną. Rozporządzenie w tej sprawie wydał resort zdrowia.

Nowe przepisy dotyczą osób, które nie mają objawów. Na ich mocy pięciodniową kwarantannę zakończy negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Osoby te muszą natomiast jeszcze przez pięć następnych dni nosić maseczkę Ffp2.

Z kwarantanny po kontakcie z osobą z pozytywnym wynikiem testu zwolnieni są od stycznia wszyscy po trzech dawkach szczepionki.

W sobotę ministerstwo zdrowia Włoch poinformowało o dalszym spadku dobowej liczby zakażeń. W prawie 850 tys. testów zarejestrowano około 93 tys. przypadków infekcji. Także dzień wcześniej było ich poniżej 100 tys. W ciągu minionej doby zmarło 375 chorych na Covid-19.

Do 2,1 mln zmniejszyła się liczba osób obecnie zakażonych koronawirusem. Coraz mniej zainfekowanych trafia do szpitali. Łącznie hospitalizowanych jest około 20 tys. chorych, w tym ponad 1400 na oddziałach intensywnej terapii.