Od piątku na Słowacji obowiązują nowe zasady wjazdu do kraju, dotyczące także osób wjeżdżających z Polski. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy zwolnieni są z kwarantanny. Dla niezaszczepionych kwarantanna została skrócona do pięciu dni.

Osoby niezaszczepione musiały dotąd po przyjeździe z zagranicy spędzić w kwarantannie 10 dni. Teraz dla osób bez widocznych objawów zakażenia kończy się ona piątego dnia. Można także kwarantannę zakończyć wcześniej, nawet w dniu przyjazdu, wykonując na terenie Słowacji test PCR.

Urząd Zdrowia Publicznego (UVZ) ostrzega przed trudnościami związanymi z wykonaniem testu. W związku z falą zakażeń wariantem Omikron koronawirusa trudno znaleźć laboratorium, w którym można wykonać test w zaplanowanym czasie.

Osoby niezaszczepione przy każdorazowym przyjeździe na Słowację muszą wypełnić internetowy formularz eHranica. Osoby zaszczepione i ozdrowieńcy wypełniają taki formularz tylko raz na sześć miesięcy. Z wypełniania formularza i z ewentualnej kwarantanny zwolnione są dzieci do 12. roku życia. Starsze dzieci obowiązują takie same zasady, jak ich rodziców lub opiekunów.

Czas kwarantanny i zasady jej opuszczenia dla przyjeżdżających z zagranicy od piątku zostały zrównane z wymogami dla osób mieszkających na Słowacji.

Dla władz osoba w pełni zaszczepiona to taka, która przyjęła co najmniej dwie dawki szczepionki dwudawkowej oraz ci, którzy mają dawkę przypominająca. Od przyjęcia ostatniego preparatu nie może upłynąć dziewięć miesięcy. Dla ozdrowieńców granicznym czasem wjazdu na Słowację jest 180. dzień od pokonania choroby.

Piotr Górecki (PAP)