Około 6 tys. osób zgromadził w niedzielę w centrum Pragi protest przeciwko ograniczeniom antycovidowym, planowanym zmianom w ustawie pandemicznej oraz szczepieniom przeciw Covid-19. Policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Uczestnicy demonstracji zgromadzili się na Placu Wacława w centrum Pragi. Na wiecu, który trwał trzy godziny, mówcy krytykowali działania rządu, obowiązek kwarantanny, szczepienia, ich wysokie koszty lub zaświadczenia o przechorowaniu Covid-19. Protestujący nieśli flagi Czech i tablice z różnymi hasłami, które nawoływały do nieposłuszeństwa obywatelskiego i nawiązywały do walki o wolność.

Po wiecu uczestnicy protestu wyruszyli w pochodzie przez miasto. Na trasie ich przemarszu znajdowała się siedziba rządu oraz Zamek Hradczany, siedziba prezydenta Republiki Czeskiej. Na Placu Zamkowym odśpiewano hymn państwowy.

Kolejna demonstracja zapowiedziana jest na wtorek, gdy Izba Poselska ma debatować nad nowelizacją i przedłużeniem obowiązywania ustawy pandemicznej, pozwalającej na wprowadzanie restrykcji analogicznych do stanu wyjątkowego.

Piotr Górecki (PAP)