Emmanuel Macron poinformował prezydenta Władimira Putina o „głębokim zaniepokojeniu nieludzką instrumentalizacją przepływów migracyjnych, aranżowanych przez Białoruś na granicy z Polską” – napisał we wtorek Pałac Elizejski w komunikacie po poniedziałkowej rozmowie przywódców, wskazując na potrzebę współpracy z Rosją w celu rozwiązania kryzysu na granicy polsko-białoruskiej.

Macron „wezwał swojego rosyjskiego odpowiednika, by wykorzystał swoje wpływy na Białorusi i całą swoją siłę, by zakończyć ten poważny kryzys humanitarny” – przekazano w komunikacie.

„Obaj przywódcy zgodzili się współpracować w celu złagodzenia kryzysu migracyjnego, zapobieżenia napięciom związanym z kwestiami energetycznymi oraz umożliwieniu zaangażowania Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w niesieniu pomocy humanitarnej” – poinformowano.

Francuski prezydent wyraził również swojemu odpowiednikowi głębokie zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Ukrainie; zachęcał Putina do odgrywania konstruktywnej roli w ramach formatu normandzkiego, aby szybko wznowić dialog, który może zmniejszyć napięcia – podał Pałac Elizejski.