Sąd odpowiedział w ten sposób na skargę wniesioną przez prokuratora generalnego Luizjany i szeregu innych stanów rządzonych przez Republikanów. Sąd uzasadnił zawieszenie przepisów "poważnymi potencjalnie problemami prawnymi i konstytucyjnymi" wymienionymi w skardze przez powodów. Administracja musi odpowiedzieć na wniesione zarzuty do poniedziałku.

"Prezydent nie będzie nakładał na Amerykanów medycznych procedur bez kontroli gwarantowanej przez konstytucję" - oznajmił cytowany przez AP prokurator generalny Luizjany Jeff Landry. Określił decyzję sądu "wielkim zwycięstwem dla Amerykanów".

Reklama

Ogłoszone w czwartek przez Biały Dom zasady zobowiązują firmy zatrudniające powyżej 100 pracowników do zapewnienia, że wszyscy zatrudnieni są zaszczepieni przeciwko Covid-19 lub przechodzą co najmniej cotygodniowe testy. Za każdorazowe uchybienie przewidziana jest kara 14 tys. dolarów, choć może być wyższa w szczególnie poważnych przypadkach. Obowiązek miałby objąć ponad 80 mln pracowników.

Ogłoszenie przez prezydenta Bidena nowych zasad - jeszcze we wrześniu - było reakcją na przetaczającą się przez Amerykę potężną falę nowych zakażeń, związanych z szerzeniem się wariantu Delta koronawirusa. W ostatnich tygodniach sytuacja zaczęła się poprawiać, jednak wciąż każdego dnia notuje się średnio ponad 70 tys. nowych zakażeń i ponad 1200 zgonów, związanych z Covid-19.

Wiele firm już wcześniej wprowadziło obowiązek szczepień dla swoich pracowników, nie czekając na publikację nowych zasad. Zapowiedź nowych przepisów wzbudziła polityczne kontrowersje i opór ze strony Republikanów, a także związków zawodowych i wątpliwości części pracodawców. Jednocześnie naciski ze strony przedsiębiorstw doprowadziły też do zablokowania ustawy w Teksasie, która zakazywała wprowadzania obowiązków szczepień dla pracowników.