Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w środę państwa Azji Centralnej do odrzucenia prób rozlokowania w swoich granicach wojsk NATO i USA po tym, gdy wycofały się one z Afganistanu - podała agencja Reutera.

"Apelujemy do sąsiadów Afganistanu o niewpuszczanie wojsk USA i NATO, które po opuszczeniu Afganistanu planują utrzymanie swojej obecności w tym regionie" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji.

Szefowie dyplomacji Iranu, Pakistanu, Tadżykistanu, Uzbekistanu i Turkmenistanu zebrali się w środę w Teheranie, by omówić sytuację, jaka po przejęciu władzy przez Taliban zapanowała w Afganistanie. W spotkaniu, poprzez połączenie wideo, wzięli także udział przedstawiciele Rosji oraz Chin.

Wiceprezydent Iranu, otwierając szczyt, powiedział, że "porażka polityki amerykańskiej w Afganistanie nie oznacza wcale rezygnacji z destrukcyjnych pomysłów USA dotyczących regionu".

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że w celu uniknięcia upadku państwa lub kolejnej wojny domowej w Afganistanie, konieczna jest współpraca wszystkich sąsiadów - przekazała w środę Al-Dżazira.