Przedstawiciele SPD, Zielonych i FDP spotkali się w czwartek w Berlinie na pierwszej trójstronnej dyskusji dotyczącej ewentualnego utworzenia koalicji rządowej. Po spotkaniu politycy wyrażali zadowolenie z jego przebiegu, ale nie ujawniono żadnych szczegółów.

"To był dla nas szczególny dzień" - powiedział sekretarz generalny socjaldemokratycznej SPD Lars Klingbeil i pochwalił "poważną atmosferę" spotkania. "To była intensywna rozmowa" - podkreślił. "Wszystkie tematy były na stole, nie zaczynaliśmy od grzecznościowych zwrotów" - dodał polityk.

Sekretarz generalny liberalnej FDP Volker Wissing również ocenił spotkanie pozytywnie. "Dzisiejsza rozmowa była zachęcająca" - powiedział, zaznaczając przy tym, że droga do koalicji będzie jednak trudna.

Dyrektor krajowy Partii Zielonych Michael Kellner stwierdził, że pomimo wszystkich sporów w kampanii wyborczej podczas obecnych rozmów "istnieje wspólne zaufanie". "Oczywiście przed nami jeszcze spory kawałek drogi" - podkreślił.

Potencjalni koalicjanci mają się ponownie spotkać w poniedziałek oraz we wtorek - poinformował Klingbeil. Potem nastąpi przerwa, ponieważ kandydat SPD na kanclerza Olaf Scholz udaje się do USA.

Kandydat chadecji na kanclerza Armin Laschet podkreślił w czwartek, że CDU/CSU również jest otwarta na rozmowy koalicyjne z Zielonymi i FDP.