Talibowie powołali swoich pierwszych ministrów - poinformowała we wtorek afgańska agencja prasowa Pajhwok. Trzej nowi urzędnicy reżimu talibów to minister finansów, spraw wewnętrznych oraz szef wywiadu.

Finansami zajmie się Gul Agha, sprawami wewnętrznymi Sadr Ibrahim, a szefem wywiadu został Nadżibullah (pełnego imienia i nazwiska nie podano do wiadomości - PAP).

Z informacji afgańskiej agencji wynika również, ze powołano gubernatora prowincji Kabul Mullaha Szirina, a burmistrzem samej stolicy zostanie Hamdullah Nomani.

15 sierpnia talibowie przejęli władzę nad Afganistanem, zdobywając Kabul. Od tamtego czasu z portu lotniczego w Kabulu odbywa się wielka ewakuacja personelu dyplomatycznego zagranicznych przedstawicielstw i obywateli państw z całego świata.

Z kraju usiłuje uciec także wielu Afgańczyków, którzy boją się mieszkać w państwie rządzonym przez islamskich fundamentalistów. Tysiące osób chcących opuścić kraj gromadzą się na lotnisku i w jego okolicach. Kontrolą lotów i bezpieczeństwem na lotnisku zajmują się wojska USA, które mają opuścić Afganistan do końca sierpnia.