Ponad 80 proc. pacjentów leczonych w szpitalach Hiszpanii z Covid-19 to osoby, które nie zostały jeszcze zaszczepione przeciwko koronawirusowi - podały w środę służby medyczne i wskazały na szybko rosnącą liczbę pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Cytujący dane ministerstwa zdrowia portal Redaccion Medica odnotował, że choć po raz pierwszy od miesiąca spada liczba dziennych przypadków zachorowań na Covid-19, to zauważa, że dobowa liczba zgonów wśród chorych wciąż przekracza 100.

Specjalistyczny portal medyczny zaznaczył, że systematycznie rośnie liczba zajmowanych łóżek na oddziałach intensywnej terapii. Średnio w ujęciu ogólnokrajowym zajętych jest już prawie 25 proc. miejsc na OIOM-ach.

Z danych służb medycznych Hiszpanii wynika, że najmniej wolnych miejsc na oddziałach intensywnej terapii jest obecnie w Katalonii oraz w Madrycie. W tej ostatniej wspólnocie autonomicznej występuje też blisko 90-procentowy odsetek osób niezaszczepionych wśród chorych na Covid-19.

We wtorek służby medyczne Madrytu uruchomiły szczepienia dla dzieci i młodzieży w wieku 12-17 lat. Mogą one tam, podobnie jak w niemal wszystkich regionach kraju, zarejestrować się na szczepienie przez internet.

Ministerstwo zdrowia Hiszpanii szacuje, że do środy w tym 47-milionowym kraju szczepionkę przeciwko koronawirusowi przyjęło już blisko 29 mln osób.