Od 1 sierpnia w Czechach w imprezach sportowych i kulturalnych organizowanych na zewnątrz będzie mogło brać udział do 7 tys. osób, a w przestrzeni zamkniętej do 3 tys. - zdecydował w poniedziałek czeski rząd.

Instrukcje dotyczą jedynie osób niezaszczepionych. Zaszczepieni lub ozdrowieńcy nie będą wliczani do limitów publiczności.

Obecnie na imprezach masowych może przebywać 5 tys. osób na zewnątrz i 2 tys. wewnątrz.

Zmniejszone zostaną obowiązkowe odstępy między widzami. Aktualnie obowiązują 4 metry kwadratowe na osobę. Od sierpnia będą to 2 metry kwadratowe.

Rząd zdecydował również, że od początku sierpnia w dyskotekach, salach i klubach tanecznych ludzie zaszczepieni, ozdrowieńcy lub osoby posiadające negatywne wyniki testów będą mogły tańczyć. Zakaz tańca obowiązywał przez dwa miesiące.

Rząd w poniedziałek zdecydował również o bezpłatnym przekazaniu 2,39 mln szczepionek do krajów bałkańskich, Afryki i Azji. Łącznie szczepionki otrzyma 12 państw, w tym Tajwan i Wietnam.

Według władz Republika Czeska ma obecnie wystarczająco dużo szczepionek. Problemem jest malejące zainteresowanie szczepieniami. W kraju podano 9 996 070 dawek szczepionek. W pełni zaszczepionych jest 4 596 777 osób z 10 milionów 650 tys. mieszkańców.