Wicepremier ChRL Liu He, który przewodzi chińskiemu zespołowi w negocjacjach gospodarczych z USA, odbył wideokonferencję z amerykańską minister finansów Janet Yellen – poinformowała Xinhua.

Obie strony wymieniły opinie temat sytuacji makroekonomicznej oraz dwustronnej i wielostronnej współpracy, a także na temat spraw będących przedmiotem obustronnego zainteresowania. Zgodziły się, że dwustronne relacje są „bardzo ważne” i wyraziły skłonność do podtrzymania kontaktu – przekazała chińska agencja.

Wicepremier Liu przewodniczył chińskiemu zespołowi negocjacyjnemu w czasie licznych rund rokowań z administracją byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, który wytoczył Chinom wojnę handlowo-gospodarczą, nakładając cła na chiński eksport i sankcje na chińskie firmy.

Reklama

Część chińskich obserwatorów wyrażała początkowo nadzieję na ocieplenie stosunków, gdy prezydentem USA został demokrata Joe Biden. Członkowie jego administracji sygnalizują jednak utrzymanie twardego kursu wobec Pekinu i zabiegają przy tym o poparcie innych stolic dla tych działań.