Negatywne wyniki testów potrzebne są do wejścia do restauracji, uczestnictwa w imprezach kulturalnych lub sportowych. W restauracjach ich ważność nie jest kontrolowana przez personel lokali. Prawo do tego mają policjanci lub pracownicy służb sanitarno-higienicznych. Testy mogą być skontrolowane przy przekraczaniu granicy oraz przy wejściu na imprezy kulturalne lub sportowe. Udział w konferencjach prasowych przedstawicieli rządu także wymaga testów lub dokumentu o szczepieniach, ewentualnie o przebytej chorobie Covid-19.

Do 1 czerwca ubezpieczeni mieli prawo do bezpłatnych testów antygenowych, które mogły być wykonywane co trzy dni. Bardziej precyzyjne testy PCR możliwe były jedynie na wniosek lekarza lub stacji sanitarno-epidemiologicznej. Zawsze istniała także możliwość wykonania testów, za które płacił zainteresowany. Test PCR to minimum 280 PLN, antygenowy co najmniej 60 PLN.

Reklama

W pierwszym dniu obowiązywania nowych zasad wiele osób zainteresowanych testem PCR odchodziło od punktów pobrań. Niektórzy sami płacili za test.

W punktach w Pradze laboranci i lekarze nie mieli szczegółowych wytycznych dotyczących sposobu analizy próbki. W efekcie jedna z sieci laboratoriów wydała oświadczenie, że „rozumiemy gniew i rozczarowanie, ale nie możemy odpowiadać na pytania i wątpliwości, które powinny być kierowane do instytucji, mających obowiązek wyznaczania jasnych i przewidywalnych zasad dla nas wszystkich”.

1 czerwca uruchomiony został także portal, dzięki któremu można ściągnąć elektroniczne potwierdzenie o testach, szczepieniach lub przebytej chorobie Covid-19. Rano we wtorek działalność portalu pozostawiała wiele do życzenia. Czas pracy aplikacji był bardzo wydłużony lub serwer nie odpowiadał. Po południu usterka została usunięta.

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek, że w Czechach przybyło w poniedziałek 514 nowych przypadków zakażeń. To najmniej w pierwszy dzień tygodnia od końca sierpnia 2020 r.

W ciągu ostatnich siedmiu dni testy wykazały 28 przypadków koronawirusa na 100 tys. mieszkańców.

Od początku epidemii w marcu ubiegłego roku w Czechach zakaziło się ponad 1,66 mln osób. Około 97,5 proc. z nich powróciło do zdrowia. Zmarło 30 119 osób. Według najnowszych danych w maju zamarło 641 chorych. Miesiąc wcześniej zanotowano 2 534 zgony. Zmniejsza się także nacisk na czeskie szpitale. W poniedziałek hospitalizowanych było 529 pacjentów z Covid -19. 92 osoby były w ciężkim stanie.