Naukowcy z Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowia (Anvista) w poniedziałek przekazali zarządowi Agencji zalecenie, aby ten nie zatwierdził importu rosyjskiej szczepionki Sputnik V COVID-19 - informuje Reuters.

Pracownicy naukowi Narodowej Agencji Nadzoru Zdrowia (Anvisa) w poniedziałek zalecili zarządowi Agencji, aby ten nie zatwierdził importu rosyjskiej szczepionki Sputnik V COVID-19, o co wnioskowali gubernatorzy stanów walczących ze śmiercionośną drugą falą koronawirusa.

Zalecenia naukowców zostaną wzięte pod uwagę przez zarząd Anvisa, który powinien ogłosić swoją decyzję w ciągu doby- pisze Reuters.

Anvisa sygnalizowała już wcześniej, że istnieją „krytyczne problemy” związane ze skutecznością i bezpieczeństwem rosyjskiej szczepionki, które wymagają wyjaśnienia.

Ana Carolina Moreira Marino Araujo, dyrektor generalna ds. monitorowania zdrowia, powiedziała, że biorąc pod uwagę całą przedstawioną dokumentację, dane zebrane podczas badań w Agencji i otrzymane od innych organów regulacyjnych, istnieje „nieodłączne ryzyko” podczas stosowania Sputnika V i jest ono zbyt duże.

Kluczową kwestią jest obecność w szczepionce adenowirusa, który może się rozmnażać, jest to według Gustavo Mendesa, menedżera leków i produktów biologicznych Anvisa, „poważna” wada.

Brazylijski program szczepień został opóźniony przez serię złych decyzji i niepowodzeń w zakupach, zmieniając kraj w jeden z najbardziej śmiercionośnych ośrodków COVID-19 na świecie w tym roku i doprowadzając krajowy system opieki zdrowotnej na skraj upadku- pisze Reuters.

Brazylia zarejestrowała dotychczas 14,4 miliona potwierdzonych przypadków wirusa i prawie 400 000 zgonów od wybuchu pandemii ponad rok temu, z czego większość w ciągu ostatnich kilku miesiącach.