Konferencja Episkopatu Hiszpanii potwierdziła, że 220 duchownych w ciągu ostatnich 20 lat mogło dopuścić się nadużyć seksualnych wobec nieletnich. Wydane przez biskupów oświadczenie jest pierwszym tego typu w historii hiszpańskiego Kościoła.

W trakcie piątkowej prezentacji dokumentu sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Hiszpanii biskup Luis Arguello wyjaśnił, że osoby wobec, których pojawiły się zarzuty napastowania seksualnego nieletnich, miały popełnić te czyny na przestrzeni ostatnich 20 lat.

Biskup Arguello sprecyzował, że dane dotyczące nadużyć zostały zebrane na terenie wszystkich hiszpańskich diecezji. Zaznaczył, że w przypadku większości podejrzanych potwierdzono już, że dopuścili się oni nadużyć.

"Wciąż trwają dochodzenia wobec 69 duchownych, na których złożono skargi dotyczące możliwości popełnienia nadużyć. Sprawy te w dalszym ciągu nie zostały rozstrzygnięte" - wyjaśnił hierarcha.

Według madryckiego dziennika "El Pais" w ciągu ostatniego stulecia nadużyć wobec nieletnich miało dopuścić się w Hiszpanii w sumie 309 duchownych. Gazeta szacuje liczbę ofiar na 817.

Dziennik twierdzi, w oparciu o własne śledztwo, że proceder nadużyć seksualnych miało tuszować ponad 20 hiszpańskich hierarchów, w tym zarówno biskupów, jak i kardynałów.