Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) poinformował w poniedziałek, że porozumiał się z firmą farmaceutyczną Virchow BioTech w sprawie produkcji w Indiach rosyjskiej szczepionki Sputnik V. Rocznie produkowanych ma być do 200 mln dawek preparatu.

"RFPI i firma Virchow BioTech Private Limited (wchodzi w skład grupy Virchow), jeden z głównych producentów szczepionek i preparatów farmaceutycznych w Indiach, informują, że porozumiały się w sprawie produkcji w (tym) kraju do 200 mln dawek rocznie" - głosi komunikat producenta Sputnika V.

W drugim kwartale br. RFPI chce zakończyć transfer technologii, po czym produkcja w Indiach ma ruszyć na pełną skalę.

RFPI liczy, że dzięki partnerstwu z Virchow BioTech i użyciu mocy produkcyjnych tej firmy zdoła zapewnić dostawy Sputnika V w skali globalnej. Szef Funduszu Kiriłł Dmitrijew powiedział, że porozumienie z Virchow BioTech "to ważny krok w kierunku zapewnienia szerokiej produkcji szczepionki w Indiach i zaopatrzenia w preparat partnerów międzynarodowych RFPI na całym świecie".

Wcześniej w marcu RFPI porozumiał się w sprawie produkcji Sputnika V w Indiach z firmą Stelis Biopharma, należącą do koncernu Strides.

Według rosyjskiej agencji RIA Nowosti Sputnik V został dotąd zarejestrowany w 54 krajach.