"NATO odgrywało i odgrywa kluczową rolę w łączeniu Ameryki Północnej i Europy. Podzielamy te same wartości demokratyczne, mamy wspólne interesy strategiczne i jesteśmy przekonani, że nowa administracja Joe Bidena jest unikalną okazją na odnowienie sojuszu transatlantyckiego miedzy Europą a USA" - przekonywał szef Rady Europejskiej Charles Michel w piątek rano w Brukseli w czasie wspólnej konferencji prasowej z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem jeszcze przed rozpoczęciem obrad.

Stoltenberg dołączył do unijnych przywódców na początku wideoszczytu w celu wymiany poglądów na temat współpracy UE-NATO.

Następnie przywódcy rozmawiali o tym, jak poprawić wspólną zdolność reagowania na wyzwania i zagrożenia dla bezpieczeństwa.

W konkluzjach przyjętych drugiego dnia szczytu unijni przywódcy podkreślą znaczenie dalszego pogłębiania współpracy w zakresie bezpieczeństwa i obrony między państwami członkowskimi, zwiększania inwestycji obronnych oraz przyspieszenia rozwoju zdolności cywilnych i wojskowych oraz gotowości operacyjnej w UE.